O rasie - owczarek niemiecki krótkowłosy

NEVADA

HODOWLA PSÓW RASOWYCH
Owczarek niemiecki  jest zaliczany do grupy psów pasterskich i zaganiających. Jest to bardzo wszechstronny pies użytkowy, pasterski i służbowy. Posiada wiele cennych zalet predestynujących go do pełnienia roli  psa obronnego, policyjnego, wojskowego czy ratownika.  Częstokroć możemy go również oglądać jako psa rodzinnego,  bawiącego się z dziećmi lub jako towarzysza różnych form  aktywnego wypoczynku. Wspaniała uroda tej rasy zawsze budzi  ogromny zachwyt w czasie wystaw psów.
Owczarki niemieckie to psy o zrównoważonym charakterze, czujne, łatwe do wyszkolenia, a przede wszystkim oddane swojemu właścicielowi.  Owczarek niemiecki w odmianach krótkowłosej i długowłosej  różni się między sobą jedynie  długością sierści.  Gen odpowiedzialny za długi włos jest recesywny wobec genu krótkiego włosa, co oznacza przenoszenie tej cechy niezauważalnie z pokolenia na pokolenie. W ten sposób w miocie po rodzicach krótkowłosych może pojawić się osobnik długowłosy.  Owczarek długowłosy ma długi, dość prosty włos, który tworzy portki na udach, ogon jest  obficie owłosiony. Umaszczenie najczęściej spotykane u owczarków  niemieckich to czarne podpalane, czarne z rudym, brązowym,  czerwonym, płowym lub jasnoszarym podpalaniem, czaprakowate  wilczaste, żelaziste, od jasnoszarego do ciemnoszarego,  czerwonożółte, czerwonobrązowe z siodłem, ciemno-wilczaste lub czarne, mała biała plamka na piersi i palcach lub bardzo jasne umaszczenie wewnętrznej strony nóg jest dopuszczalne, choć niepożądane. 
W tym miejscu należy również wspomnieć o stosunkowo popularnych w Ameryce lecz w Polsce rzadko spotykanych owczarkach o białym umaszczeniu, nazywanych białymi owczarkami szwajcarskimi lub owczarkami amerykańsko- kanadyjskimi.  U owczarków zdarza się także maść niebieska i niebieska podpalana lub czekoladowa i czekoladowa podpalana. Umaszczenie szczeniaka można ustalić ostatecznie dopiero po zmianie okrywy pierwotnej na wtórną, po zakończeniu porostu włosów okrywowych. 
Owczarek niemiecki  jest psem średniej wielkości o nieco wydłużonej lecz zwartej, dobrze umięśnionej i suchej sylwetce. Ustawienie kończyn w stosunku do głębokiego lecz niezbyt szerokiego tułowia jest harmonijne co sprawia, ze chód jest płynny i dynamiczny, a także umożliwia wytrwały trucht. Mocne, zdrowe i  kompletne 42 zęby tworzą zgryz nożycowy. Reasumując, ogólny wygląd zewnętrzny psa tej rasy świadczy o jego sile, zwinności i proporcjonalności budowy.
Osoby chcące posiadać takiego psa powinny zdecydować się na nabycie psa rasowego posiadającego rodowód potwierdzający jego pochodzenie. Tylko w takim przypadku będziemy pewni, że z małego szczeniaczka
wyrośnie nam wspaniały przyjaciel o cechach charakteru i wyglądzie zewnętrznym owczarka niemieckiego, co pozwoli uniknąć wielu rozczarowań.

 


 Obecnie nie posiadamy szczeniąt na sprzedaż.